ABD TİCARET MÜSTEŞARLIĞI OFİSİ ASO’DA AÇILDI - Ankara Sanayi Odası

ABD TİCARET MÜSTEŞARLIĞI OFİSİ ASO’DA AÇILDI

    3 Aralık 2012

ABD TİCARET MÜSTEŞARLIĞI  OFİSİ ASO’DA AÇILDI

ABD Ticaret Müsteşarlığı Ofisi, Ankara Sanayi Odası hizmet binasında düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Francisco Sanchez, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir katıldı.
 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Bu ofis ilişkileri geliştirmek açısından faydalı olacak. Bu da iki ülke arasında aslında kapasiteleri bize yakışmayan ticaret hacmimizi arttırmak için bir fırsat olacak” dedi.

Özdebir, iki ülke arasındaki işbirliği ve ticareti teknoloji transferini arttırdıkları ölçüde geliştirebileceklerine işaret etti. Özdebir, “Ticaret Ofisi’nin Ankara Sanayi Odası binasında olması, çok anlamlı bir şey. Hem bizim üyelerimizin daha rahat gelebilmeleri ve ilişkileri geliştirmek açısından faydalı olacak, hem de Amerikan ticaret ofisi daha halka açık, daha insanlara açık şeklide çalışma imkanı bulacak. Bu da iki ülke arasında aslında kapasiteleri bize yakışmayan ticaret hacmimizi arttırmak için bir fırsat olacak” dedi.

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Sanchez de, Ticaret Ofisi’nin ASO’ya taşınmasından mutlu olduğunu kaydederek, “ABD Dış Hizmetler Ofisimizin ASO ile olan ilişkileri son derece sağlam ve güçlüdür. Birlikte bir mekanı paylaşacak olmamız sayesinde daha yakın ilişkilerimiz olacak, bilgi paylaşımımız daha fazla olacak. Sayın Başkanın dediği gibi, ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkiler ve yatırım olanakları da artmış olacak” şeklinde konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone ise Türkiye ve ABD’deki hem özel sektör hem de hükümetlerin, iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımı geliştirmek istediklerini anlatarak, “İyi olan ilişkilerimiz açısından yeni ofisin açılması daha ileriye atılmış adım olup, bir dönüm noktasını ifade ediyor. Bakan Yardımcısı Sanchez buraya sadece Ticaret Ofisi’nin açılışı için gelmedi. Aynı zamanda kendisi 18 Amerikan şirketinin ticaret heyeti burada ve bu heyetin liderliği yapmak üzere geldi. Ankara Sanayi Odası sayesinde bu heyetin üyeleri 300’e yakın Türk temsilciyle bir araya gelecekler. Görüşmeler Ankara ve İstanbul’da gerçekleşecek” diye konuştu.