ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti 06.12.2011 Duy - Ankara Sanayi Odası

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti 06.12.2011 Duy

    29 Kasım 2011

Tarihi     : 29.11.2011
İşareti    : 05/5000-3625
Yanıt      :
dim@aso.org.tr  
 
Sayın Üyemiz, 
 
Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıda, 5 – 9 Aralık 2011 tarihleri arasında, ABD Ticaret Müsteşarı Sn. Francisco J. Sánchez liderliğinde, Amerika Birleşik Devletleri’nden 17 firmanın katılacağı “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti”nin ülkemizi ziyaret edeceği bildirilmektedir. ABD-Türk firmaları arasında iş ortaklıkları için fırsatlar yaratacağı ifade edilen heyette ticaret ve proje finansman firmalarının da yer alacağı belirtilmektedir. Sözkonusu projenin, Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi dahilinde geliştirilen ABD ve Türkiye arasında karşılıklı ticaret ve yatırıma destek olacağı vurgulanmaktadır.
 
Ticaret Heyeti’nin, ABD Ticaret Müsteşarlığı tarafından organize edildiği ve birçok Türk kurumunun da desteğini aldığı ifade edilmektedir. Heyetin, 5 – 6  Aralık’ta Ankara’da, 7 Aralık’ta İzmir’de, 8 – 9 Aralık’ta ise İstanbul’da olacağı belirtilmekte olup, enerji sektöründeki Türk firmalarının ABD’li firmalarla birebir görüşmeler için başvurmaları beklenmektedir.
 
Yazıda devamla, ABD Eximbank, Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC) ve ABD Ticaret ve Gelişim Kurumu’ndan temsilcilerin, heyetle birlikte Türkiye’ye gelerek, nitelikli Amerikalı ve Türk firmalara ticaret ve proje finansmanı sağlayacakları bildirilmektedir. ABD Enerji Bakanlığı’nın da, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde başlattığı “Sıfır Emisyon Projesi” konusunda çalışmalar yapmak için heyetle gelecek kurumlar arasında yer aldığı ifade edilmektedir. Sözkonusu projenin, ABD-Türk firmaları arasında iş ortaklıkları sağlamakla birlikte çevreyi korumaya da destek olacağı vurgulanmaktadır.
 
Heyete katılacak olan firmaların listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir:
Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Ticaret Heyeti hakkında daha detaylı bilgi aşağıdaki bağlantıdan alınabilir:
Türk firmalar gelecek olan ABD’li firmalar ile toplantı talebinde bulunmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilir:
ABD-Türkiye arasında iş geliştirme ile ilgili daha fazla bilgi için ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı’nı arayabilir (0312) 457-7193 ya da web sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.export.gov/turkey & www.buyusa.gov/turkey
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası