ABD’DEN ÖZDEBİR’E ÖDÜL - Ankara Sanayi Odası

ABD’DEN ÖZDEBİR’E ÖDÜL

 

 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türk Amerikan ticari ilişkilerine yaptığı katkıdan dolayı ABD tarafından ödüle layık görüldü. Özdebir ödülünü ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Francisco Sanchez’den aldı.
 
 
 
Özdebir’e ödülü dün akşam (16 Eylül 2011) ABD Büyükelçiliği’nde düzenlenen törenle verildi.  Aynı alanda verilen ikinci ödülü ise Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar aldı. ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Büyükelçilik Rezidansında düzenlediği törene  Müsteşar Sanchez, Büyükelçi Ricciardone, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda davetli katıldı.
 
 
Törende ABD Büyükelçisi Ricciardone bir konuşma yaparak iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine vurgu yaptı. Bu ilişkilerin gelişmesine yaptıkları katkıdan dolayı iki önemli isme ödül vereceklerini vurgulayan Büyükelçi bunu açıklamak üzere ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sanchez’i kürsüye davet etti. Sanchez yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında tarih boyunca en yüksek hacme ulaşarak 15 milyar dolar seviyende gerçekleştiğini belirtti. 2011 yılının ilk 7 ayında ise geçen yıl ulaşılan rakamın bile aşıldığına dikkat çeken Sanchez, ama daha yapacak çok iş olduğunu ve her iki ülkenin refahı için daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.
 
Müsteşar Sanchez ve Büyükelçi Ricciardone daha sonra Bayar ve Özdebir’e ödüllerini takdim etti. Özdebir  ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, Ankara Sanayi Odası adına bu ödülü almaktan büyük bir gurur duyduğunu belirtti. Özdebir, Dünyanın en büyük ekonomisi ve en yüksek teknolojisini üreten ABD ile ticaretimizi mutlaka geliştirmemiz ve  bunun sadece savunma sanayi ile sınırlanmaması gerektiğini vurguladı. Bu süreçte ABD ile müzakere edilen nitelikli sanayi bölgeleri konusunun da yeniden ele alınıp şekillendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Özdebir,  bu sayede karşılıklı yatırımların ve ticaretin artacağına inandığını söyledi. Özdebir, ABD Büyükelçisi ve Ticaret Müşavirliği ekibinin de iki ülkenin ticari ilişkilerinin gelişmesine önemli bir katkı yaptığını ifade ederek,  bu çabaları hep birlikte önümüzdeki dönemde de yoğun bir şekilde sürdüreceklerini belirtti.