ABD’de Ticaret-Finansman Kaynakları ve Ticari Vize Bilgilendirme Toplantısı - Ankara Sanayi Odası

ABD’de Ticaret-Finansman Kaynakları ve Ticari Vize Bilgilendirme Toplantısı

    9 Aralık 2010

Ankara Sanayi Odası ve ABD Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleştirildiği “ABD’de Ticaret-Finansman Kaynakları ve Ticari Vize Bilgilendirme Toplantısı” 9 Aralık 2010 tarihinde Ankara Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya ABD Büyükelçiliği Baş Müsteşarı Douglas Silliman ile ABD  Ticaret Müsteşarı Michael Lally da katıldı.

Toplantının açılış kanuşmasını yapan  ASO Başkanı Özdebir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2009 Ağustos ayında ABD’ye yaptığı ziyarette iki ülke arasında ekonomik, ticari ve stratejik işbirliği çerçevesi oluşturulmasının gündeme geldiğini, geçtiğimiz aylarda bakanlar düzeyinde toplantının gerçekleştirildiğini anlattı ve bunun iki ülke ticari ilişkilerinde yeni bir dönemin işareti olduğunu kaydetti.

Özdebir, siyasetçilerin iş adamları için gerekli platformu hazırladığını, adeta ”kapıların kilitlerini açtığını” ifade ederek, bu kapıdan geçmenin de işadamlarına düştüğünü söyledi.

Özdebir bugünkü toplantıda da yatırımların, işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin fırsatların masaya yatırılacağını, bilgilendirmelerin yapılacağını kaydetti ve bu fırsatların iyi değerlendirilmesini diledi.

Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin 2008 yılında 15 milyar dolarla zirve yaptığını, küresel krizin etkileri hafifledikçe, gelecek yıllarda bu rakamın daha iyi noktalara çıkacağına inandığını belirten Özdebir, ABD’deki sinyallerin de iyi yönde olduğunu söyledi. 

ABD’nin 14 trilyon dolar ile dünyanın en büyük ekonomisi olduğuna işaret eden Özdebir, bu yıl için yüzde 3’e yakın büyüme öngörüldüğünü, bunun da sözkonusu ölçekte oldukça önemli bir büyüklüğe denk geldiğini söyledi. Özdebir, Almanya’da da yüzde 4 civarında büyüme beklendiğini, bu büyük ekonomilerin düzelmesiyle ticaret hacminin de gelişeceğini ifade ederek, yaratılan fırsatlar ve oluşturulan mekanizmayla ABD-Türkiye arasındaki ticaretin artacağını söyledi.

Türkiye’nin ABD ile hemen hemen her alanda iş yapabilme imkanına sahip olduğunu dile getiren Özdebir, özellikle Çin’den sonra dünyanın en büyük müteahhitlik firmalarının bulunduğu Türk müteahhitlik sektörünün ABD’de iyi işler yapabileceğini kaydetti.

Özdebir ticaretten ulaştırmaya pek çok alanda özellikle enerjide işbirliği fırsatları da bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin enerji yatırımına ihtiyacı olduğunu, bu alanda özelleştirmelerin de hız kazandığını kaydetti.

 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Douglas Silliman da konuşmasında, son bir kaç yılda atılan adımlarla ABD ve Türkiye arasında ticaret alanında ”çok güzel ilerlemeler” kaydedildiğini söyledi.

Stratejik işbirliği toplantısını bakanlar düzeyinde Washington’da gerçekleştirildiğini, ABD-Türkiye İş Konseyinin ilk toplantısının da 2011’de yapılmasının beklendiğini anlatan Silliman, ”Önemli bir diğer nokta da bugün ABD’nin ticaret ve proje finansmanını Türkiye pazarına getirmeye çalışması, bu çok önemli” dedi.

ABD Eximbank Başkanı’nın yaz aylarında Ankara’ya geldiğini ve Türkiye’deki yenilenebilir enerji sektöründe projeleri desteklemek üzere 1 milyar dolarlık krediyi ”masaya koyduğunu” kaydeden Silliman, ”Aynı zamanda başka ihtiyaçlarında da kullanılmak üzere bir para öngördü. Onun dışında bizim deniz aşırı özel yatırım şirketi ticareti geliştirme ajansı, finansmanı desteklemek adına bir takım fizibilite çalışmaları yapıyor. İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek açısından diğer finansman destekleri de memnuniyetle karşılanacaktır. Bunu yapmanın ilk adımı bugünkü bu toplantı” diye konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Micheal Lally de Türkçe yaptığı konuşmasında, büyükelçilik binasının ASO’nun karşısında yer aldığını ima ederek, ”Biz Atatürk Bulvarında komşuyuz. Siz Türklerin çok güzel bir sözü var; Ev alma komşu al” dedi ve işbirliğinin geliştirilmesi noktasında işadamlarına her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Türk şirketlerinin küresel pazarda rekabet gücünü artırmasında ABD’nin ekipman, hizmet ve teknolojisinin önemli rol oynayabileceğini ifade ederek, işi büyütmek için finansmanın önem taşıdığını, bugünkü toplantıda Amerikan Eximbank, Yurtdışı Özel Yatırım Dairesi (OPIC) ve Ticareti Geliştirme Ajansı’ndan (TDA) yetkililerin nasıl finansman sağlanabileceğine yönelik değerlendirmelerde, bilgilendirmelerde bulunacağını söyledi, işbirliğinin geliştirilmesini temennisini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından TDA, ABD Eximbank ve OPIC’ten yetkililer finansman kaynakları hakkında sunumlar yaptılar.

Ayrıca Amerikan Ticaret Vizesine Başvuru konusunda da bir sunum gerçekleştirildi.