3. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu - Ankara Sanayi Odası

3. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu

    12 Mayıs 2016

Tarih: 12.05.2016

İşareti: 05/5000-1099

İletişim: dim@aso.org.tr

Karabük Üniversitesi’nden alınan bir yazıda, “3. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu”nun 13-15 Ekim 2016 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenleneceği bildirilmektedir.

Sempozyum süresince raylı sistemler alanında ulusal ve uluslararası bilimsel ve teknolojik gelişmeler, üretim, güvenlik, test ve standartlar vb. konular tartışılacaktır. Sektördeki bilim adamları, üreticiler, diğer hizmet veren ve alan tarafların bir araya getirilerek ulusal ve uluslararası bir paylaşım düzlemi oluşturulması düşünülmektedir. Sempozyumda sunulmak üzere gönderilen bildirilerden kabul edilenler sunulacak ve Sempozyum Bildiriler Kitabında basılacaktır. Sempozyum sonunda uygun görülen bildiriler Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi uluslararası “ENGINEERING SCIENCE AND TECHNOLOGY, AN INTERNATIONAL JOURNAL ” dergisinde yayınlanacaktır. Sempozyum süresince “Hicaz Demiryolu Resim Sergisi” ve “ Raylı Sistemler temalı Ahşap Model Sergisi”, yerli ve yabancı firmalarında stantları fuaye alanında katılımcılara açık olacaktır. Raylı sistemler teknolojileri günümüz toplu taşıma sistemlerinin arasında ciddi oranda önem kazanmaya devam etmektedir. Diğer ulaşım yöntemlerine göre ucuz, güvenli ve çevre dostu olması, insanların raylı sistemler teknolojilerini tercih etmesine neden olmaktadır. Raylı sistemler teknolojilerinin dünya genelinde gelişmesine paralel olarak ülkemizin de bu alanda ilerlemesi ve kalifiye insan gücünün (mühendisinin) yetiştirilmesine ihtiyacı vardır. Bu gaye ile 2011 yılında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Türkiye’de ilk ve tek Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nün açılmasına karar verilmiştir. Ülkemizde raylı sistemler teknolojilerinin gelişimi aynı zamanda araştırma işbirliklerinin arttırılması yeni tartışma ortamlarının oluşturulmasıyla mümkündür. Bu alanla ilgili sanayi kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya getirilmesi, sorunların tespit edilmesi ve bilimsel bir ortamda bunların değerlendirilmesi öngörülmektedir.

Bu çerçevede, Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleştirilecek olan Sempozyum ’un açılışında başta Sn. Cumhurbaşkanımız, Ulaştırma Bakanımız ve TCDD genel müdürü olmak üzere üst düzey katılım olacağı belirtilerek, ayrıntılı bilginin aşağıdaki bağlantı adresinde bulunabileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla

Ankara Sanayi Odası

Sempozyum Resmi Web Sitesi: http://iserse16.karabuk.edu.tr/index.aspx