3. ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİREN ÖZDEBİR: “TÜRKİYE YOLUNA GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR”

    11 Aralık 2017

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, 2017 yılının üçüncü çeyreğindeki yüzde 11.1’lik büyüme rakamına şaşırmadığını belirterek, “Türkiye yoluna güçlenerek devam ediyor” dedi.

3. çeyrekte önemli bir büyüme gerçekleşeceğinin tüm ekonomistler tarafından dile getirildiğini vurgulayan Özdebir, “Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme oldukça önemlidir. Sanayinin ve özelde imalat sanayinin %15’e yakın büyümüş olması Türk sanayicileri olarak bizleri memnun etmiştir. Hain darbe girişiminin 1 yıl sonrasında büyümenin bu boyutta olması, Türkiye ekonomisinin ne derece güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu 1 yıllık sürede hükümetimiz ve özel sektörümüz uyum içerisinde sürdürülebilir bir büyümeyi tesis etmeyi başarmıştır” diye konuştu.

Bu rakamlar sonrasında uluslararası kuruluşların yeniden Türkiye’nin büyüme beklentilerini revize edeceklerine dikkat çeken Özdebir, “Yılın genelindeki büyüme performansı ile Türkiye, Çin’in büyüme rakamını geçerek bu sene en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ülke olacağını tahmin ediyorum. Ekim ayındaki sanayi üretim endeksi değeri bu yolda yürümeye devam ettiğimizi net bir şekilde göstermektedir” dedi.

Özdebir, 2016 yılının 3. çeyreğinde %3.1 daralan imalat sanayinin, bu yıl %15.2’lik büyüme performansı yakaladığını ifade ederek, “Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında imalat sanayi üretim endeksleri değerinin zirve yapması, bu performansın öncü göstergeleri olmuştur. Sanayi ciro endeksi Eylül ayında geçen senenin aynı ayına göre %32 artmıştır. Bugün de büyüme rakamları ile somutlaştırılan bu performans bize, tüm zorluklarına rağmen Türkiye’nin ve Türk  sanayicisinin yoluna devam ettiğini göstermektedir” diye konuştu.

Özdebir, özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki %15’lik artışın, Türkiye’nin büyümesinin önümüzdeki süreçte de devam edeceğinin en net göstergesi olduğunu ve tüm göstergelerin büyümenin önünde engel bulunmadığını ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi.