ASO BAŞKANI ÖZDEBİR: ENDÜSTRİ 4.0 DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYAMAZSAK REKABET EDEMEYİZ - Ankara Sanayi Odası


ASO BAŞKANI ÖZDEBİR:
ENDÜSTRİ 4.0 DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYAMAZSAK REKABET EDEMEYİZ

    26 Ocak 2017

Üniversite İş Dünyası İş Birliği Platformu’nun 2017 yılı ilk toplantısı OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, iş dünyası temsilcileri ve akademisyenler katıldı.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Endüstri 4.0 dönüşümüne ayak uyduramazsak çok yüksek beceri isteyen ürünler haricindeki çok uç ürünlerde üretim yapan firmalarla rekabet edemeyiz.” dedi. Özdebir, Endüstri 4.0’a ilişkin toplantılara ilginin her geçen gün daha da arttığını söyledi.
Dijital teknolojilerin üretim proseslerine girmesiyle ürünlerin kalitelerinde yaşanan artışı herkesin gördüğünü dile getiren Özdebir, bu anlamda dijital teknolojilerin üzerinde daha fazla durulması gerektiğini ifade etti.
Dünyanın en büyük 10 şirketi arasında teknoloji şirketlerinin ön plana çıktığına işaret eden Özdebir, artık bilginin çok hızlı üretildiğini vurguladı. Özdebir, “Bu hızlı değişime hepimizin ayak uydurması lazım. Endüstri 4.0 aşamasına geldiğimiz zaman işler biraz daha karmaşıklaşıyor. Makineler birbirleriyle konuşuyorlar ve işleri kendi kendilerine yapıyorlar. Endüstri 4.0 dönüşümüne ayak uyduramazsak çok yüksek beceri isteyen ürünler haricindeki çok uç ürünlerde üretim yapan firmalarla rekabet edemeyiz.” diye konuştu.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de ülkelerin endüstri 4.0 konusunda politikalarını ortaya koymaya çalıştıklarını belirterek, “Türkiye de bu konuda rekabetçilik, gelişim, üretim temasında bu çabayı ortaya koyuyor. Kendimize güvenmemiz gerekiyor. Aceleci bir toplumuz, ancak her şeyin bir demlenme süreci var. Bilgiyi sindirip ondan sonra adım atmayı öğrenmeliyiz.” ifadelerini kullandı.
Endüstri 4.0’ın takım çalışmasına dayandığına işaret eden İbiş, “Biri ayrılırsa sistem çöküyor. Bizim de birlikte çalışma anlayışını ortaya koymamız, Endüstri 4.0’ın felsefesine ilave yapmamız gerekiyor.” dedi.

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da OSTİM’in yenilikçi bir bölge olduğunu kaydederek, bölgeyi dinamik ve yeniliklere ayak uydurabilen bir üretim merkezi olarak tanımladı.
Firmaların ayakta kalabilmeleri için dünyadaki bütün gelişmeleri takip etmelerinin önemine değinen Aydın, “Biz başkalarının tasarladığı ürünleri üretebiliyoruz. Bir ürünü tasarlamak ve icat etmek çok farklı kabiliyet istiyor. Endüstri 4.0 için tasarım ve makineyi üreten makineyi kendimiz yapmalıyız. Bu anlamda üniversitenin, sanayinin hem içinde hem de yanında olması lazım.” diye konuştu.
TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ise endüstri 4.0 konusunu Ankara’nın gündemine ilk getiren kişinin Nurettin Özdebir olduğunu belirterek, dikkatleri bu konuya çektiği için teşekkür etti. Endüstri 4.0’ın ekonominin temel taşlarını sürekli değiştirdiğini de belirten Sarıtoprak, “Bunu idrak edemeyen birey, kurum ve kuruluşlar yarının dünyasında yer alamayacaklar. Endüstri 4.0’ı kesinlikle ıskalamamalıyız.” görüşünü dile getirdi.

1 2 3
4 4_1 5