MİLLİ EĞİTİM BAKANI YILMAZ ASO TEKNİK KOLEJİ’NDE

    25 Ağustos 2016

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ASO Teknik Koleji’nde düzenlenen mesleki eğitim toplantısına katıldı, ardından okulu gezerek bilgi aldı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eğitim-Özel Sektör İş Birliği Toplantısı” ASO Teknik Koleji’nin evsahipliğinde gerçekleştirildi. ASO ve ASO 1. OSB Başkanı Nurettin Özdebir toplantıda yaptığı konuşmada mesleki eğitim konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. ASO 1. OSB’de yakın bir zamanda açacakları kreşle birlikte 5 eğitim merkezi kurduklarını belirten Özdebir, çok önem verdikleri mesleki eğitim alanında böyle bir toplantıya evsahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Özdebir, konuşmasında eğitim-özel sektör birlikteliğinin önemini de vurgulayarak, meslek liselerindeki uygulamalara değindi.

“Çocuklar meslek liselerinde atölye dersi görüyor. Burada alınan tecrübe önemli ama bu çocuklar hiçbir zaman bir çalışma alışkanlığı ve disiplini elde edemiyorlar. Belki SİMEP ( Sanayi̇ci̇ i̇şbi̇rli̇ği̇nde mesleki̇ eği̇ti̇m projesi̇) ve yeni çıkacak kanundaki uygulamayla çocuk dört yıl boyunca eğitim görecek ve sistemin, işletmenin bir parçası olarak, tecrübe edinecek. Haftada dört gün işletmeye giderek, iş terbiyesi edinecek ve sisteme entegre olacak” şeklinde konuşan Özdebir, mecburi eğitimin 12 yıla çıkması ile 18 yaşında okuldan mezun olan bir gencin çırak olarak eğitilmesinin hali hazırdaki sistemle mümkün olmadığını dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da meslek liselerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Sanayi Odası ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonuna devretmeye hazır olduklarını, öğrencilerin sektörle iç içe olmalarını istediklerini belirtti. Yılmaz, “Herkesin üniversiteye gitmesi gerekir mi? Gelişmiş ülkeler, batı ülkeleri ne yapıyorsa bizim de onları yapmamız lazım. Başkasının tecrübesinden faydalanmak önemli. Yeni bir yol icat etmeye gerek yok. Herkes hangi yolda yürütüyorsa, başarıya ulaşmış olanları bizim de takip etmemiz lazım. Avrupa’da Almanya, Asya’da da herkes Kore’yi örnek gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Türkiye hiçbir şey yapmamış, yolun başındaymış” gibi düşünmenin yanlış olduğunu kaydeden Yılmaz, bir büyükelçinin kendisine “Türkiye yerel değerlerini kaybetmeden, Japonya gibi gelişmiş bir ülkedir.” dediğini hatırlattı. Yılmaz, “Halbuki ben çok uzun yıllar yurt dışında bulundum. Bize gelişmekte olan, kalkınmakta olan ülkeler gözüyle bakıldı. Aslında Türkiye iyi bir noktada” dedi.

Kendi okuduğu dönemde sınıfında 75 kişi olduğunu, şimdi ise sınıfların 3o kişinin altında olduğunu kaydeden Yılmaz, müfredatın ve ailenin eğitimde önemli bir yeri bulunduğunu da vurguladı.

“Önümüzdeki dönemde bilgi bazlı, teknoloji bazlı eğitimi kazandırmak istiyoruz. Buraya gelirken, katılmayı düşünmüyordum. Ama ilk göreve başladığım dönemde Nurettin Özdebir arkadaşları ile birlikte beni ziyaret etti. ‘Teknik okulları, meslek liseleri bize devredin. Milli Eğitim Bakanlığı buna karşı çıkıyor.’ dedi. Hayır karşı çıkmadım.” şeklinde konuşan Bakan Yılmaz, meslek liseleri sanayicilere, özel sektöre devredeceklerinin müjdesini vererek, şöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liselerinin hepsini size(sanayicilere, ASO ve TOBB’a) devretmeye hazırız demeye geldim. Eğer biz devredersek, öğrencilere ‘gidin işyeri bulun’ demeye gerek kalmayacak. Bunu önümüzdeki dönemde yapacağız. TOBB talep ediyorsa ,TOBB’a devrediceğiz. Ankara Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarları Odasına da devretmeye hazırız. İstiyoruz ki, öğrenciler sektörle iç içe olsun. Yani eli taşın altında olanlar okulların yönetiminde söz sahibi olsun. O zaman net şekilde çıktıları somut olarak alalım görelim.”

Bakan Yılmaz, konuşmasının ardından, ASO Teknik Koleji’nin atölyelerini gezerek, yetkililerden okul ile ilgili bilgi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demi̇rci̇ de, Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitim üzerine çok çalıştığını belirterek, “20 milyona yakın öğrencimiz var. Bu öğrencimiz içerisinde lise talebesinin yüzde 44’ü mesleki eğitimde eğitim görüyor. Mesleki eğitim devlet bütçesi açısından değerlendirildiğinde diğer liselerle ile karşılaştırılamayacak seviyede yüksek bir maliyete sahip.” şeklinde konuştu. Mesleki eğitimin gelişiminin mecburiyet olduğunu kaydeden Demirci, mesleki eğitimin gelişimi için kamu ve özel sektör işbirliğine devam edeceklerini ve bu toplantıları Türkiye’nin her yerinde yapmayı planladıklarını belirtti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ise endüstri, finans, hizmet ve sağlık olarak dört ana sektörde mesleki eğitim verdiklerini kaydetti. Gülay, özel sektör, sanayi ve meslek liselerinin işbirliği yapmaya devam edeceklerini belirterek, yapılan çalışmalar ve meslek liselerinin sorunları ile ilgili bir sunum yaptı.

GUVN0053_1  IMG_7267    IMG_7338
 IMG_7404