ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı ve 53. Yıl Ödül Töreni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Katılımıyla ASO 1. OSB’de yapıldı

    22 Aralık 2016

ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı ve 53. Yıl Ödül Töreni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla ASO 1. OSB’de yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, banka komisyonlarından dolayı Eximbank kredilerinde faiz oranlarının yükseldiğini belirterek, “Eximbank kredilerinde aracı bankaların devreden çıkartılması veya komisyon oranının düşürülmesi gerekmektedir” dedi.Teşvik sistemi hakkında görüşlerini dile getiren Özdebir, “Şimdiye kadar uygulanan teşvik sistemi, işletmelerin kar etmeleri halinde yararlanılacak nitelikte teşviklerden oluşmaktadır. Halbuki işletmelerin kar etmelerini sağlayacak bir teşvik sistemi kurgulanmalıdır.” diye konuştu. İhracatçı firmaların nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullandıklarına işaret eden Özdebir, “Faiz oranı düşük denilebilecek Eximbank kredilerinde bile aracı banka komisyonlarından dolayı oranlar yükselmektedir. Eximbank kredilerinde aracı bankaların devreden çıkartılması veya komisyon oranının düşürülmesi gerekmektedir. Eğer hayata geçirilirse Kredi Garanti Fonu kefalet desteğiyle bu sorunda geçici bir rahatlama sağlanmış olacaktır, ancak soruna kalıcı bir çözüm getirilmelidir.” ifadesini kullandı. Finansmanda faiz maliyetlerini düşürecek tedbirler alınmasının önemine vurgu yapan Özdebir, bu anlamda uygun faizli kredi garanti fonlarının çözüm olabileceğini, KOSGEB kaynaklarının da artırılması gerektiğini söyledi. Vergi oranları, iş gücünün yeterli niteliklere sahip olmaması, finansmana erişim, etkin çalışmayan bürokrasi gibi sorunların iş yapmayı zorlaştırdığını ifade eden Özdebir, mesleki eğitimi özendirecek tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

Piyasa gözetim ve denetimi

Özdebir, ekonomik büyümeyi canlandırmak için iç piyasayı korumanın ve canlandırmanın büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, kalitesiz ürünlerin tespitinin etkili bir piyasa gözetim ve denetim sistemini gerektirdiğini dile getirdi. Piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu kamu kurumlarının daha da güçlendirilmesinin önemini vurgulayan Özdebir, “Denetim kapasitemizi artırmak için sanayi odaları gibi meslek örgütlerine piyasadan numune alıp test ettirme ve kamu otoritesinin test sonuçlarına göre işlem yapma imkanı sağlayacak yeni bir yöntem geliştirilmelidir.” ifadesini kullandı.

Hükümetin, iş dünyasının koruma taleplerine olumlu yaklaştığını ve gerekli tedbirleri aldığını belirten Özdebir, Türkiye’de yeterli kapasitede üretilmeyen ve korumaya alındığında rekabet gücünü bozabilecek ürünlerin söz konusu tedbirlerin dışında tutulması gerektiğini kaydetti.

“İlave maliyetler kaldırılmalı”

Özdebir, imalatçı firmaların rekabet gücünün artırılabilmesi için enerji, istihdam ve haberleşme üzerindeki yüksek vergilerin düşürülmesi, elektrik üzerindeki TRT fonu, belediye fonu gibi ilave maliyetlerin kaldırılması önerisinde bulundu. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yeniden yapılandırılan borçlara ilişkin olarak da vergi borçlarının rahat ödenebilmesi konusunda kalıcı çözümün vergi oranlarını düşürmekle sağlanacağını söyledi. Ödeme taksitlerinin piyasaların rahatladığı dönemlerde başlatılması gerektiğini belirten Özdebir, “İş adamı zaten günü zor kurtarırken nasıl kaynak ayırıp borçlarını ödeyebilsin? Bizce, büyümenin yüzde 4’ün üzerinde olduğu dönemlerde bu ödemelerin yapılması, altına düştüğü zamanlarda tatil edilmesi yerinde olacaktır.” dedi.

“Bürokratik engeller azaltılmalı”

KOBİ’lerin yeterli finansal kaynaklara sahip olamamaları sebebiyle maliyetlerini düşürebilecek Ar -Ge faaliyetleri ve ileri teknoloji yatırımları yapamadıklarına işaret eden Özdebir, söz konusu yatırımları yapacak firmalara düşük faizli ya da geri ödemesiz kredi olanaklarının kolaylaştırılması gerektiğini kaydetti. Özdebir, sanayicinin karşılaştığı bürokratik engellerle ilgili de “Bu engelleri azaltıcı mevzuatların uygulamaya konulmasına ilişkin çalışmaların başlatılması gerekmektedir. Örneğin aynı belgeyi birçok kurum ayrı ayrı istemektedir. Oysa belgeler bir kuruma verilir ve o kurumdan dağıtılırsa bürokrasi azalmış olacaktır.” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Avrupa Birliği (AB) Ticaret Komiseri Cecilia Malmström’ün telefonda AB’nin Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin sürecin başlatılmasına yönelik kararı bildirdiğini aktararak, “Bu çok sevinçli, önemli bir haber. İhracatımızın yüzde 48,5’ini yaptığımız bir blok ile bunu sadece sanayi ürünlerindeki bir kapsamla yapabiliyorduk. Bu kapsamı tarım ürünleri, hizmetler ve kamu alımları da dahil olacak şekilde genişleteceğiz.” dedi.Zeybekci ayrıca anlaşma tarihi olarak 2017’nin ilk çeyreğini gösterdi.

Zeybekci,  2008 krizinden sonra dünyanın sanal şişirmelerle, üretime dayanmayan ekonominin sıkıntılarını yaşadığını söyledi.

Ekonomide olmayan bir şey şişirilerek ekonomik değer haline getirildiğinde bir gün mal sahibinin bunun kirasını isteyeceğini ifade eden Zeybekci, “Reel ekonomi bunun bedelini mutlaka tahsil eder. Tüm dünyada yaşanan bu oldu. Bu bedel tahsil edilmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde ekonominin finans ve para piyasalarına indirgendiğini kaydeden Zeybekci, para ile balonlaştırılan bir ekonominin sıkıntılarını, bedelini sanayicinin ödediğini kaydetti.

Türkiye’nin, ihracatının yüzde 48,5’ini, ithalatının da yüzde 40’ını AB ile yaptığının altını çizen Zeybekci, ülkenin AB’deki para politikalarından daha çok etkileneceğini söyledi.

Kurla ilgili görüşünü tekrarladı

Daha önce kura müdahale edilmemesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Zeybekci, “Hala aynı şeyi söylüyorum. Piyasa kendi dengesini bulacaktır.” değerlendirmesinde bulundu. Zeybekci, kurla ilgili spekülatif oyunların biteceğini vurguladı.

Sanayicinin daha çok üretmenin yollarına bakması gerektiğini belirten Zeybekci, “Laf üstüne laf değil, iş üstüne iş yetiştirme zamanı, taş üstüne taş koyma zamanı. Biz, sanayimize ve üretimimize inanıyoruz.” dedi.

Zeybekci, bölgedeki ateş çemberine rağmen Türkiye’nin 7 milyon ilave istihdam sağladığının altını çizerek, bunun çevre ekonomiler yerle bir olurken gerçekleştirildiğini söyledi.

İhracat konusuna da değinen Zeybekci, “Göreceksiniz, 31 Aralık itibarıyla, 2015 seviyesinde olacak. Dünya aşağıya gidiyor. Biz 2015 seviyesini tutturacağız. Basının huzurunda bilerek söylüyorum. Rakamlar geliyor. 2017’de Türkiye inşallah, yeniden başlattığı ihracat seferberliğinin sonuçlarını almaya başlayacak.” diye konuştu.

‘Koalisyon dönemi diye bir şey olmayacak’

Yönetim sisteminin değişmesiyle Türkiye’de bir daha koalisyon dönemi yaşanmayacağına dikkati çeken Zeybekci, şöyle devam etti:

“Biraz önce bakanlıklardan şikayet ettik, 25 bakanlık var. Önümüzdeki süreçte seçilen Cumhurbaşkanı bu meseleyi de halledecek. Türkiye’de bir daha asla koalisyon dönemi diye bir şey olmayacak. Koalisyonlar dönemi bir daha asla geri gelmemek üzere bitiyor. Böyle bir ortamda milletin menfaatlerini düşünen cumhurbaşkanı bu meseleyi de yüzde 100 halledecektir.”

Bakan Zeybekci, bakanlıkların iş bölümleri nedeniyle zaman zaman anlaşmazlıklar yaşayabildiğine de işaret ederek, “Ama önümüzdeki dönemin en önemli, en birinci önceliklerinden birisi bu olacaktır, doğrusu da budur.” diye konuştu.

Zeybekci, dün Azerbaycan’da çeşitli temaslarda bulunduğunu anımsatarak, iki ülke arasındaki ticaretin ve milli paralarla ticaret yapmanın önündeki engelleri kaldırdıklarını anlattı.

Türkiye’nin para biriminin kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalara da değinen Zeybekci, milli paranın kullanımının artırılmasıyla cari açığın da daraltılabileceğini vurguladı. Bazı verilerde bu yıl sonu için öngörüde bulunulamadığını ifade eden Zeybekci, “Bazı şeyleri öngöremiyoruz, TÜİK’in en son hesaplama yöntemiyle biraz aklımız karıştı. Onu da inşallah önümüzdeki dönemde netleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Kazanan dinamik Türkiye olacak’

Azerbaycan’a giderken AB Ticaretten Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström’ün kendisini telefonla aradığını bildiren Zeybekci, şunları kaydetti:

“(AB ilgili komiserlerince Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi kararı geçti ve bunu AB Konseyi’ne gönderme kararı aldık) dedi. Bu çok sevinçli, önemli bir haber. İhracatımızın yüzde 48,5’ini yaptığımız bir blok ile bunu sadece sanayi ürünlerindeki bir kapsamla yapabiliyorduk. Bu kapsamı tarım ürünleri, hizmetler ve kamu alımları da dahil olacak şekilde genişleteceğiz. İkincisi Türkiye karar alma mekanizmalarına dahil olacak. Üçüncüsü AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması ve benzerlerine otomatik olarak taraf olacak. Son derece önemli, tarihi, olumlu bir süreç başlıyor. Hedef olarak 2017’nin ilk çeyreğinde resmi olarak bitirmek, başlangıç vuruşunu da inşallah Türkiye’de yapmak istiyoruz. 2017’nin sonuna kadar da bitirmek, önemli bir noktaya gelmek istiyoruz.”

Bu konudaki güncellemenin gerçekleşmesi halinde AB ve Türkiye’den hizmet sektörlerinin, kamu alım ihalelerine katılabileceğine işaret eden Zeybekci, bu rekabette kazananın dinamik bir ülke olmayı başaran Türkiye olacağını vurguladı.

Zeybekci, İran ile Tercihli Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi yönündeki düzenlemenin bir iki hafta içerisinde imzalanabileceğini de bildirdi.

Zeybekci, konuşmasının ardından 53. Yıl Ödül Töreni kapsamında kurum ve kuruluşların yöneticilerine ödüllerini takdim etti.

ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında 32 Meslek Komitelerinin 13 grup temsilcisi sektör sorunlarını aktardı. 32 meslek grubu ve grup sözcüleri söyle:

Grup Sözcüleri

Gruplaştırılmış Meslek Komiteleri

1. Sn. Ümit AKDUR

– 1 Madencilik Sanayi

– 13 Yapı Elemanları İmalat Sanayi

– 32 Taşocakçılığı Sanayi

2.  Sn. Halit ERYİĞİT

– 2 Medikal Sanayi

3.  Sn. Nuray BAŞAR

– 8  Kağıt Ürünleri ve Baskı İşleri Sanayi

– 29  Diğer İmalatlar ve Bilgisayar Yazılımları Sanayi

4.  Sn. Feridun HABOĞLU

– 3 Muhtelif Gıda Sanayi

– 4 Un ve Unlu Mamuller Sanayi

5.  Sn. Macit BALCI

– 5 İplik, Örme ve Dokuma Sanayi

– 6 Konfeksiyon ve Deri Sanayi

6.  Sn. Ercan ATA

– 7  Orman Ürünleri Sanayi

– 19  Madeni Eşya Sanayi

– 28  Mobilya Sanayi

7.  Sn. Koray TÜTEK

– 9  Petrol ve Kimya Sanayi

– 10  Kauçuk ve Kauçuk Ürünleri Sanayi

– 11  Plastik ve Plastik Ürünleri Sanayi

8.  Sn. Gürhan CİHANER

– 12  Cam ve Cam Ürünleri Sanayi

– 17  Alüminyum Doğrama İmalat Sanayi

– 23  Isıtma ve İklimlendirme Cihazları Sanayi

– 27  Asansör Sanayi

9.  Sn. Osman ŞAHİN

– 14  Hadde ve Boru Sanayi

– 16  Demir ve Metal İşleri Sanayi

– 18  Fabrikasyon Metal Ürünleri Sanayi

10.  Sn. Ayhan YAZGAN

– 15  Döküm Sanayi

11.  Sn. Nüvid ÖZDEN

– 20  Elektronik Sanayi

– 21  Elektrik Sanayi

– 22  Ev ve Ofis Aletleri ile Dayanıklı Tüketim Malları Sanayi

12.  Sn. Harun OTACI

– 24  Genel Amaçlı Makina ve Yedek Parça Sanayi

– 25  Motorlu Kara Taşıtları, Tarım Aletleri ve Yedek Parça Sanayi

– 26  Sanayi ve İnşaat Makinaları İmalat Sanayi

13.  Sn. Edip YENİGÜN

– 30  İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri

– 31  Alt Yapı Müteahhitleri

Ardından Ankara Sanayi Odası’nın kuruluşunun 53. Yılı dolasıyla 53 başarılı firmaya ihracat, kurumlar vergisi, AR-GE, bölgesel gelişmeye katkı, çevre, yaratılan katma değer ve yatırım ödülleri verildi. Ayrıca Ankara Sanayi Odası üyeliğinde 50 yılını dolduran firmalara onur ödülleri verildi.

Ödül alanların listesi şöyle:

 

2016 Yılı İHRACAT Ödülü

1

ARÇELİK A.Ş

2

HABAŞ SINAİ VE TIBBİ GAZLAR İSTİHSAL ENDÜSTRİSİ A.Ş.

3

TUSAŞ – TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ A.Ş.

4

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.

5

MAN TÜRKİYE A.Ş.

6

SIEMENS SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – ODTÜ TEKNOKENT ŞUBESİ

7

BOTAŞ BORU HATLARI İLE PETROL TAŞIMA A.Ş.

8

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

9

ROKETSAN ROKET SANAYİİ VE TİCARET A.Ş

10

ORTADOĞU RULMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2016 Yılı KURUMLAR VERGİSİ Ödülü

1

T.C. MERKEZ BANKASI A.Ş.

2

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş.

3

ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

4

TÜRKİYE PETROLLERİ AO.

5

ERG İNŞAAT TİC. VE SAN. A.Ş.

6

SÖĞÜT İNŞ. TAAH. PETROL MADENCİLİK GIDA NAKLİYAT İÇ VE DIŞ TİC A.Ş.

7

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.

8

MESA MESKEN SAN. A.Ş.

9

UNİ-MAR ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş.

10

ERDEMİR MADENCİLİK SAN VE TİC A.Ş.

11

ORTADOĞU RULMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

12

TUSAŞ – TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ A.Ş.

13

KOLİN İNŞAAT TUR. SAN. VE TİC. A.Ş.


             2016 Yılı Ar-Ge Ödülü

PATENT

1

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.

3

MAN TÜRKİYE A.Ş.

4

TUSAŞ – TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ A.Ş

SAN-TEZ

5

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

6

ARÇELİK A.Ş.

KOSGEB

7

OSKAR MAKİNA İNŞAAT SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.

8

HİDROEN ELEKTROMEKANİK HİDROMEKANİK MAKİNA İMALAT MONTAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

9

ERİKTRONİK MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK BİLİŞİM ÜRETİM TAAHHÜT TİCARET A.Ş.

AR-GE MERKEZİ

10

ATEL TEKNOLOJİ VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş.

11

BİTES SAVUNMA HAVACILIK VE UZAY TEKNOLOJİLERİ  YAZILIM ELEKTRONİK TİCARET LTD.ŞTİ.

12

BOZANKAYA OTOMOTİV MAKİNA İMALAT İTHALAT VE İHRACAT A.Ş.

           2016 Yılı BÖLGESEL GELİŞMEYE KATKI  Ödülü

1

 MAKİM MAKİNA TEKNOLOJİLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2

 ORTOTEK ORTOPEDİ PROTEZ ORTEZ REHABİLİTASYON MERKEZİ TİCARET LTD.ŞTİ.

3

 MUTAŞ MUTFAK ISITMA SİSTEMLERİ SANAYİ PAZARLAMA İNŞAAT TURİZM İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ

           2016 Yılı ÇEVRE  Ödülü

1

 OSMANLI REKLAM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2

 SONBAY BORU PROFİL METAL SANAYİ NAKLİYE İNŞAAT TAAHHÜT TİCARET A.Ş.

3

 APC TASARIM YAPI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

           2016 Yılı YARATILAN KATMA DEĞER  Ödülü

1

 ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2

 BAŞTAŞ-BAŞKENT ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3

YAKUPOĞLU TEKSTİL VE DERİ SANAYİ TİCARET A. Ş.

4

YİĞİT AKÜ MALZEMELERİ NAKLİYAT TURİZM İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

5

BİEN YAPI ÜRÜNLERİ SANAYİ TURİZM VE TİCARET A.Ş.

6

ERKUNT TRAKTÖR SANAYİİ A.Ş.

7

NUH’UN ANKARA MAKARNASI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

8

EMEK BORU MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

           2016 Yılı YATIRIM  Ödülü

1

 HİDROMEK-HİDROLİK VE MEKANİK MAKİNA İMALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2

TUSAŞ – TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ A.Ş

3

BOZANKAYA OTOMOTİV MAKİNA İMALAT İTHALAT VE İHRACAT A.Ş.

4

 C.E.S İLERİ KOMPOZİT VE SAVUNMA TEKN. SAN.VE TİC. A.Ş


ASO ONUR ÖDÜLLERİ

ŞARDAN ŞEKERLEME KOLLEKTİF ŞİRKETİ İBRAHİM ŞARDAN VE MÜŞERREF ŞARDAN

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI ANONİM ŞİRKETİ – BANKNOT MATBAASI ŞUBESİ

ERKUNT SANAYİ A.Ş

YENAL VASIFLI ÇELİK VE TARIM ALETLERİ SANAYİ A.Ş

SELNİKEL ISITMA VE KLİMA CİHAZLARI SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

NACE MAKİNE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

MİTAŞ ENERJİ VE MADENİ İNŞAAT İŞLERİ TÜRK ANONİM ŞİRKETİ

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ ANONİM ŞİRKETİ

YENİ ÇELTEK KÖMÜR VE MADENCİLİK ANONİM ŞİRKETİ

KAVAKLIDERE ŞARAPLARI A.Ş

DEMİR EXPORT ANONİM ŞİRKETİ

ANTELİT ANKARA TEL VE TEL MAMÜLLERİ SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ

ANKARA ELEKTRİK HAVAGAZI VE OTOBÜS İŞLETMESİ MÜESSESESİ

MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU

TÜRKİYE ŞEKER FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ

AMASYA ŞEKER FABRİKASI A.Ş

ET VE SÜT KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE PETROLLERİ ANONİM ORTAKLIĞI

ANKARA ŞEKER FABRİKASI

CECELİ TEL SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

KÖMÜR İŞLETMELERİ ANONİM ŞİRKETİ

ÖZGEN ELEKTRİK VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

TÜFEKÇİOĞLU KAUÇUK MAKİNA VE MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

LAYNE BOWLER POMPA SANAYİ A.Ş

AJANS-TÜRK GAZETECİLİK VE MATBAACILIK İNŞAAT SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

KAS İNŞAAT TESİSAT MADENCİLİK VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

ERSAN PETROL SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BERİL MADEN VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ

HÜRRİYET MATBAACILIK VE GAZETECİLİK A.Ş-ANKARA ŞUBESİ

TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMU

T.C.DEVLET DEMİR YOLLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SEĞMEN KARDEŞLER GIDA ÜRETİM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş

RONA MAKİNA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

 

aso-foto-1 aso-foto-2 uzp_4240
uzp_4782 uzp_4820 uzp_4903
uzp_5082 uzp_5162 uzp_5221
uzp_5245 uzp_5361 uzp_5396