1.Arap Ülkeleri Bölgesel Güney-Güney Geliştirme Toplantısı - Ankara Sanayi Odası

1.Arap Ülkeleri Bölgesel Güney-Güney Geliştirme Toplantısı

Tarih: 14.01.2014
İşareti: 05/5000-218
 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’ndan alınan bir yazıya atfen; Kahire’de yerleşik Arap Ülkeleri Bölgesel Bürosu tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Güney-Güney İşbirliği Ofisleri işbirliğinde, 1. Arap Ülkeleri Güney- Güney Bölgesel Kalkınma Toplantısı’nın, 18-20 Şubat 2014 tarihlerinde Katar’da düzenleneceği bildirilmektedir.
 
Yazıda devamla, Arap bölgesinde devam eden siyasi geçiş döneminin ortaklık ve işbirliği için yeni fırsatlar sunduğu ifade edilmektedir. Arap Kalkınmasının Önündeki Engeller Raporuna göre, Arap ülkelerinin beş adet kritik kaynağı olduğu belirtilerek bu kaynakların beşeri sermaye, yenilenebilir enerji, sınırlı arzı olan hidrokarbonlar, su ve tarım arazisi olarak sıralandığı iletilmektedir. Söz konusu kaynakların doğru ve planlı kullanımın her Arap ülkesi tarafından öncelikli konuların başında gelmesi gerektiği belirtilmektedir.
 
Ayrıca, söz konusu toplantı ile eş zamanlı olarak S S- GATE (Güney- Güney Küresel Varlık ve Teknoloji Değişimi) evsahipliğinde “SS-Gate Doha İş Foı*umu”nun düzenleneceği bildirilmektedir. Bahsekonu İş Forumu5nun özellikle iş yapma ve projelendirme konularında SS-GATE tecrübesinden yararlanmaları için fırsat sunacağı belirtilerek, Forum’un “Enerji, Su ve Tarım için Yeşil Teknoloji” konularına odaklanacağı ifade edilmektedir.
 
Toplantı ve İş Forumu kapsamında düzenlenecek olan ikili görüşme ve sergi ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru formlarına http://southsouthworld.org/office/arabstatesexpo web adresinden ulaşılabileceği bildirilmektedir. Anılan toplantıların programına ve ilgi yazının bir örneği TOBB web sayfası (www.tobb.org.tr) sağ panelindeki “Uluslararası İş İmkanları / Yurt Dışı Etkinlikler” başlığı altından ulaşılabilmektedir.
 
Söz konusu etkinliğe katılmak isteyenlerin, İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’na bildirilmek üzere, katılımlarını ayrıca 29 Ocak 2014 tarihine kadar TOBB’a (Faks: 0312 218 22 09) iletmeleri gerekmektedir.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası