Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Günü toplantısı ASO 1. OSB’de gerçekleştirildi

    7 Aralık 2016

Toplantıya, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hüsnü Dilemre, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Alman Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Gunnar Denecke,  Alman Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Thomas Selzer başta olamak üzere Türkiye’de yatırım yapan Alman firmalarının üst düzey yöneticileri ve Ankara’lı sanayiciler katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye-Almanya ilişkilerinin temellerinin sağlam olduğuna işaret ederek, “Siyasetçiler zaman zaman konjonktürel olarak popülist davranışlarda bulunabilir. Ancak onlar gelip geçicidir, asıl olan halklardır. Bizim Alman halkıyla herhangi bir problemimiz yoktur. Ticaretimiz, ilişkilerimiz de son derece düzgün bir şekilde devam etmektedir.” dedi.
Özdebir, Türk- Alman ekonomik ilişkilerinin uzun bir geçmişe sahip olduğuna işaret ederek, karşılıklı olarak her iki ülkenin de birbirlerinde yatırımları bulunduğunu söyledi. Özdebir, Türkiye’de cumhuriyet tarihinden daha eski Alman firmalarının olduğunu vurgulayarak, “100 yılı aşkın faaliyette bulunan bu firmalar artık bizim birer firmamız olmuştur. Bu ilişkilerimizi daha da geliştirmemiz gerekir. Bu işbirliğinin karşılıklı olarak geliştirilmesi her iki ülkenin de menfaatine olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Dünyada, küresel krizin etkilerinin sürdüğünü anlatan Özdebir, bunun etkilerinden birinin de ülkelerin korumacı tavırlarla kendi ekonomisini korumaya çalışması olduğunu belirtti. Özdebir, siyasetçilerin zaman zaman konjonktürel olarak popülist davranışlarda bulunabildiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Siyasetçiler gelip geçicidir, asıl olan halklardır. Bizim Alman halkıyla herhangi bir problemimiz yoktur. Ticaretimiz, ilişkilerimiz de son derece düzgün bir şekilde devam etmektedir. Biz ASO olarak bu iş birliğine çok önem veriyoruz ve görüyoruz ki Alman firmaları da bizimle beraber bu iş birliklerine önem veriyorlar. Bugünkü toplantıda firmalar iş birliği yapmak için konuşacaklar, tanışacaklar. Amacımız her iki ülke arasındaki köklü ilişkileri daha da geliştirmektir.”

– “Alman şirketleri yarınları düşünerek umut dolu olmalı”
Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann da Ankara’da olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Türk-Alman Ekonomi Günü”nün 15’incisini gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Toplantıya gösterilen ilginin sevindirici olduğunu söyleyen Erdmann, Ankara’nın ekonomisi ve gelişmiş altyapısı ile dikkat çeken bir şehir olduğunu vurguladı.
Erdmann, Ankara’nın tıp, savunma sanayii, lojistik, bilgi işlem teknolojileri gibi alanlarda ön plana çıktığını bildirerek, kendilerinin  sanayicilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği halinde olduklarını ifade etti.
Türk ve Alman şirketleri arasındaki yatırım ve işbirliklerini artırmak istediklerini kaydeden Erdmann, “Amacımız Almanya’yı sizlere yatırım sahası olarak tanıtabilmek. Almanya’da 16 eyalet var ve bunlar ciddi yatırım imkanları sunuyor.” dedi.
 Erdmann, Türkiye’de yaklaşık 6 bin 700 Alman şirketinin faaliyet gösterdiğini belirterek, bu firmaların hem yerli hem de uluslararası tüketiciler için imkanlar oluşturduğunu dile getirdi.
İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son yıllarda önemli artışlar gösterdiğine dikkati çeken Erdmann, Almanya’nın yatırım ve dış ticaret partnerliği açısından Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını vurguladı. 
Erdmann, iki ülke arasındaki ilişkilerin temellerinin sağlam olduğuna işaret ederek, “Siyaset her zaman iklim ve hava değişikliklerden etkilenir. Bazen yağmur yağar, bazen güneş doğar. Yakında tekrar güneş doğacak, Alman şirketleri yarınları düşünerek umut dolu olmalıdır. Yatırım sahası olarak Türkiye hak ettiği değeri almalı ve takdir edilmelidir.” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin demografik yapısının büyük bir avantaj olduğunun altını çizen Erdmann, ülkenin altyapı özellikleri açısından da bir çok Avrupa ülkesi ile rekabet edebilir konumda olduğunu dile getirdi.
Erdmann, Almanya’da yaşayan 3 milyonun üzerinde Türk olduğunu da anımsatarak, Almanya’da 96 bin Türk şirketin olduğunu bildirdi. Bu şirketlerin 500 bin insana istihdam sağladığını aktaran Erdmann, bu firmaların önemli bir ticari hacme sahip olduğuna işaret etti.

– Alman şirketlere yeni teşvik sistemi çağrısı
Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hüsnü Dilemre ise Türkiye- Almanya ilişkilerindeki en önemli aktörlerin yatırımcı ve iş adamaları olduğunu söyledi.
Almanya’daki 3 milyonu aşkın Türk vatandaşı ile Türkiye’deki 15 bini aşkın Alman vatandaşlarının iki ülke arasındaki siyasi ve ticari ilişkiler noktasında köprü vazifesi gördüğünü kaydeden Dilemre, her yıl Almanya’dan Türkiye’ye gelen 5 milyonu aşkın turistin de bu köprüyü güçlendirdiğini ifade etti.
Dilemre, dünyada siyasi ve ekonomik değişikliklerin yaşandığı bir dönemden geçildiğini bildirerek, Türkiye’nin de muhtemel senaryoları göz önünde bulundurduğunu vurguladı.
Türkiye’nin iş yapma noktasında önemli bir üs olma özelliğini sürdürdüğünü kaydeden Dilemre, Türkiye ile Almanya arasındaki ticaretin hacmini vurguladı.
Dilemre, Alman yatırımcılara yeni teşvik sistemi hakkında bilgi vererek, Alman yatırımcıları bu sistemden yaralanmaya çağırdı.
Dilemre ayrıca Türk ve Alman müteahhitlik sektörlerinin ortaklıklar kurabileceğine değinerek, şirketlerin 3’üncü ülkelerde de yatırımlar yapabileceğinin altını çizdi.

Açılış konuşmalarından sonra Alman Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Gunnar Denecke,  Alman Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Thomas Selzer başta olamak üzere Türkiye’de yatırım yapan Alman firmalarının üst düzey yöneticileri birer konuşma yaptı.

Ardından Alman işadamları ile Türk firmalar arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

 img_0679 img_0689  img_0753 
 img_0782  img_0823   img_0899