ASO BAŞKANI ÖZDEBİR: HEDEFLER GERÇEKÇİ ANCAK, YAPILACAK REFORMLARLA YATIRIM ŞEVKİNİN CANLANDIRILMASI GEREKİR

    4 Ekim 2016

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 2017-2019 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’ı değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir; “Orta Vadeli Program, ekonomideki öngörülebilirliği arttırarak beklentiler için bir çıpa oluşturmaktadır. Bu nedenle konulan hedeflerin gerçekçi olması gerekmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde OVP hedefleri gerçekçi görünmekte, hatta mütevazi kalmaktadır” dedi.

Ekonomik büyüme hedeflerinin 2017’de yüzde 4,4, 2018 ve 2019’da yüzde 5 açıklandığını belirten Özdebir, “Bu büyüme hızlarını yeterli görmek mümkün değildir ancak dünyanın içinde bulunduğu düşük büyüme ortamı dikkate alınırsa bu büyüme hedefleri gerçekçi durmakta, hatta mütevazi kalmaktadır. Önceki yıllarda yüzde 5 olan enflasyon hedefleri hiç tutturulamamıştı. Bu nedenle 2017 enflasyon hedefinin yüzde 6,5’e yükseltilmesi de çok yerinde olmuştur. Bütçe açığı hedefinde çok küçük de olsa bir artışa gidilmesi, mali disiplinden bir taviz biçiminde yorumlanmamalıdır. Çünkü düşük büyüme ortamında çok düşük bütçe açığı gerekli de değildir” dedi.

 Eximbank’ın destek bütçesinin 3 kat arttırılarak bir milyar dolara çıkarılmasının çok olumlu olduğunu söyleyen Özdebir, “Dış pazarlarımızdaki koşullar nedeniyle ihracatta zorlanıyoruz. Eximbank’ın destek bütçesinin arttırılması ve yeni getirilen ihracat teşvikleri bu zorlukları hafifletecektir. Bu arada standart dışı ithalatın neden olduğu haksız rekabet, piyasa gözetim ve denetim yoluyla engellenmeli, iç pazarımız kıskançlıkla korunmalıdır. Yapısal reformlara mutlaka devam edilmeli, yatırım ortamını iyileştirecek tedbirlere devam edilmelidir. Hükümet birçok reform paketi açıkladı. Bunların bazıları meclisten geçti, bazıları da yakın bir zamanda geçecek. Ancak, işadamının yatırım şevki, yatırım hevesi kırılmıştır. Yatırımları arttırmak için öncelikle yatırım şevkinin canlanması gerekir. ” dedi.