Bakan Özlü ASO Teknik Koleji’ni ziyaret etti - Ankara Sanayi Odası


Bakan Özlü ASO Teknik Koleji’ni ziyaret etti

    1 Şubat 2017

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’le birlikte ASO Teknik Koleji’ni ziyaret etti.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ziyarette, Özlü’ye ASO Teknik Koleji hakkında bilgi verdi. Özdebir, 4 yıl önce yapılan bir düzenlemeyle organize sanayi bölgelerinde kurulan özel meslek liselerine devlet desteğinin hayata geçirildiğini hatırlatarak, okulun kuruluş sürecinden beri desteğini esirgemeyen Milli Eğitim Bakanları, Sanayi Bakanları ve bu çalışmada emeği olan bürokratlara teşekkür etti.
Sanayiciler olarak bu okulda iyi bir akademik eğitimin yanında mesleki ve beceri sahibi olan gençler yetiştirmek istediklerini belirten Özdebir, “Bu okul hem sanayiciler hem de ülkemiz için çok önemli. Çünkü küresel yarışta firmalarımızın var olabilmesi için, bu okulda yetişecek gençlerimiz yeni icatlar çıkaracaklar, inovasyon yapacaklar, yeni idare tarzları geliştirecekler ve firmalarımızı dünya ile rekabet edebilecek düzeye getirecekler’’ diye konuştu.
ASO Teknik Koleji’ne TEOG puanı yanısıra beceri testiyle öğrenci aldıklarını belirten Özdebir, “Başarının temel nedeni öğretmen. Eğer öğretmeniniz iyi değilse, hiçbir şey başaramazsınız” dedi. Şu anda 4 temel alanda eğitim verdiklerini bildiren Özdebir, geçen yıl 60 öğrencinin mezun edildiğini ve tamamının bir mühendislik fakültesine girmeye yetecek puanlar aldığını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 4. Sanayi Devrimi’nde Türkiye’nin çok geride olmadığını belirterek, “Araştırmacılar ve teknik adamlar, aradaki farkın 3,5-4 yıl olduğunu söylüyorlar. 4. Sanayi Devrimi nitelikli insan demek. Yani makinelerin birbiriyle konuştuğu bir dünya. Böyle bir dünyaya gençlerimizi, çocuklarımızı hazırlamak durumundayız.” dedi.
Dünyada büyük ve hızlı bir dönüşüm yaşandığına işaret eden Özlü, Almanya’da 4. Sanayi Devrimi’nden bahsedilirken, Japonya’nın Toplum 5.0’ı tartıştığını, Amerika’da ise ileri imalat yöntemlerinin konuşulduğunu anlattı. Özlü, Türkiye’nin birinci sanayi devrimini 100 yıl geriden takip ettiğini ancak 4. Sanayi Devrimi’ni ıskalamamak için var gücüyle çalıştığını söyledi. 4. Sanayi Devrimi’nde Türkiye’nin çok geride olmadığına dikkati çeken Özlü, “Araştırmacılar ve teknik adamlar, aradaki farkın 3,5-4 yıl olduğunu söylüyorlar. 4. Sanayi Devrimi nitelikli insan demek. Yani makinelerin birbiriyle konuştuğu bir dünya. Böyle bir dünyaya gençlerimizi, çocuklarımızı hazırlamak durumundayız.” diye konuştu.
Ekonomi içinde yüksek katma değerli ürünlerin önemine değinen Özlü, bu ürünlerin daha fazla üretilmesi ve satılması halinde dış ticaret ve cari açığın da kapanacağını vurguladı. Türkiye’nin asıl sorunun teknoloji açığı olduğunun altını çizen Özlü, “ASO Teknik Koleji’ni açan, bugünlere getiren ve çalışanlara teşekkür ediyorum. Sizlerin ve sanayicilerimizin öncülüğünde bu tip girişimlerin sayısı artmalı.” ifadesini kullandı.
Konuşmalardan sonra Bakan Özlü, ASO Başkanı Özdebir ile birlikte atölye ve laboratuvarlarda incelemelerde bulundu.

1 IMG_3039 IMG_3063
IMG_3082 IMG_3119 IMG_3152
IMG_3280