‘‘Kurumsal Yönetim ve Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma’’ semineri ASO’nun ev sahipliğinde - Ankara Sanayi Odası

‘‘Kurumsal Yönetim ve Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma’’ semineri ASO’nun ev sahipliğinde

    29 Eylül 2014

Ankara Sanayi Odası ile Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği işbirliği ile Avrupa KOBİ Haftası etkinliği kapsamında düzenlenen ‘‘Kurumsal Yönetim ve Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma’’ semineri ASO’nun ev sahipliğinde düzenlendi.
Seminere Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Bilkent Holding Başkan Yardımcısı Abdullah Atalar, TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Turan, ERSA Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata, StratejiCo. Kurucu ortaklarından Selim Oktar ve Avrupa ve Orta Asya Finansal Kurumlar Grubu’nda Kıdemli Yatırım Uzmanı Kudret Akgün ve çok sayıda ASO üyesi sanayici katıldı.
 
Seminerin açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Bizim KOBİ’lerimiz de Google ve Apple gibi büyüsünler, dünya yarışında ülkemizi iyi bir şekilde temsil etsinler” dedi.
Özdebir, KOBİ’lerin ekonominin can damarı olduğunu belirtti. Her şirketin önce KOBİ daha sonra büyük işletme olmayı hedefleyerek ticari hayata başladığını anlatan Özdebir, “Google ufak bir garajda başladı, bugün dünya markası global bir şirket haline geldi. Apple da aynı şekilde, Steve Jobs ve arkadaşlarının bir odada başlatmış oldukları şirket ama bugün değeri neredeyse Türkiye’nin GSMH’nın yarısı kadar. Gönlümüz ister ki, bizim KOBİ’lerimiz de böyle büyüsünler, dünya yarışında ülkemizi iyi bir şekilde temsil etsinler” diye konuştu.
 
Özdebir, yaşanan ekonomik krizlerin ve içsel sorunların KOBİ’lerin büyümesinin önündeki engellerden en önemlileri olduğunu vurgulayarak, piyasalar büyürken bu durumun çok fazla farkedilmediğini ifade etti. KOBİ’lerin sorunları aşabilmeleri için organizasyon yapısının kurulmasını gerektiğine işaret eden Özdebir, firma içindeki kişilerin rollerinin birbirine çatışmayacak şekilde tayin edilmesinin de önemli olduğunu belirtti.Şirket kurucularının en büyük zaaflarından birisinin firmalarını “ana-baba” gibi kollamaya çalışmaları ve herşeyle ilgilenmeye çalışırken aslında “ağaçlarla uğraşmaktan ormanı göremez” hale gelmeleri olduğunu dikkati çeken Özdebir, KOBİ’lerin kurumsallaşmasının bu sürecin sağlıklı atlatılması için son derece önemli olduğunu kaydetti.
Açılış konuşmasının ardından seminerde bir sunum yapan Avrupa ve Orta Asya Finansal Kurumlar Grubu’nda (IFC) Kıdemli Yatırım Uzmanı Kudret Akgün, Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC’nin dünyanın sadece özel sektöre yatırım yapmaya odaklanmış en büyük küresel kalkınma kuruluşu olduğunu söyledi. 
Misyonlarının yoksulluğu azaltmak ve refahı paylaşımının arttırılması olduğunu belirten Akgün, yatırımları finanse ettiklerini, danışmanlık hizmeti verdiklerini ve sermaye piyaslarındaki sermaye akımlarına destek olduklarını anlattı.
Geçen yıl yaklaşık 22 milyar dolar yatırım yaptıklarını kaydeden Akgün, “Türkiye bizim için çok önemli, geçen yıl 23 projeye toplam 1,3 milyar dolar yatırım yaptık, IFC’nin yatırım yaptığı ülkeler sırasında Hindistan’dan sonra 2. sırada. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin son 10 yıl içindeki hızlı büyümesi ve kalkınması küresel ekonomideki başarı hikayelerinden birisi, küresel pörtföyde de en fazla risk aldığımız 2. ülke” diye konuştu.
Akgün, her ülkeyle bir stratejilerinin olduğuna değinerek, Türkiye için rekabetçilik, istihdamın artması, eşitlik, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın derinleşmesi gibi hedefleri olduğunu ifade etti. 
 
Seminerde daha sonra Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağmoderatörlüğünde ‘‘Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim Uygulamaları ve Sürdürülebilirlik’’ konulu panel düzenlendi. 
Panelde Bilkent Holding Başkan Yardımcısı Abdullah Atalar, TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Turan, ERSA Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata, StratejiCo. Kurucu ortaklarından Selim Oktar birer konuşma yaptılar.